Dziś jest

PoniedziałekImieniny
12Renaty
listopada 2018Witolda

Archiwum aktualnośœci

Przeglądaj archiwum

Aktualności

Wystwa po latach

Piątek, 13 września 2002
Zazwyczaj nie docenia się wybitnych, współcześnie żyjących ludzi. Takie odczucie można mieć obserwując to, co w Szczecinku dzieje się z Wiesławem Adamskim - artystą rzeźbiarzem, mieszkańcem Szczecinka, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy twórczej.
- Tak się złożyło, że do tej pory nie miałem okazji by zaprezentować swoje prace mieszkańcom Szczecinka - powiedział dziś artysta.- Powody takiego stanu rzeczy były różne. Najczęściej jednak decydenci nie dostrzegali takiej potrzeby.
A potrzeba taka istnieje. Wiesław Adamski jest laureatem wielu konkursów, zdobywcą wielu medali i nagród. Do tej pory jego prace mieli okazję podziwiać mieszkańcy m.in. Helsinek, Połtawy, Berlina, Madrytu, Waszyngtonu i Paryża. Posiadaniem jego prac szczycą się takie galerie jak galeria Erazma z Rotterdamu, Galeria Sztuki w Rawennie, a także Muzeum Narodowe w Warszawie i muzea regionalne w Koszalinie, Wrocławiu, Krakowie i Centrum Sztuki w Orońsku. Jeszcze teraz jego prace w galerii Koński Kierat oglądają mieszkańcy Szczecina. Wystawa, która miała być udostępniona do zwiedzania tylko przez dwa tygodnie - ze względu na olbrzymie zainteresowanie przedłużono o dwa miesiące. To świadczy o klasie artysty.
Wiesław Adamski, absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskał dyplom w pracowni profesora Truszyńskiego i profesor Więcek-Wnuk. Uprawia małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę portretową i kowalstwo artystyczne. Na szczecineckiej wystawie, która będzie udostępniona do zwiedzania tylko przez trzy tygodnie pokazuje małe formy rzeźbiarskie - m.in. kopię tryptyku Trzy fakty z życia Leona, którego oryginał znajduje się w Muzeum w Rotterdamie, a także rzeźbę w metalu - agonia, która zdobyła wiele międzynarodowych nagród.
Wystawa, w Art. Galerii być może odmieni trochę spojrzenie na Wiesława Adamskiego i jego dzieło. Nie może być tak, że artystyczny ambasador miasta nie jest w nim należycie doceniony.